Uczymy się gry na fortepianie


tagi: nauka, edukacja, kształcenie, muzyka, szkoła

Naukę gry na fortepianie powinno się  zacząć od dobrego przygotowania już w fazie początkowej.

To właśnie pierwszy kontakt z tym instrumentem i muzyką da szansę na rozbudzenie w uczniu nie tylko afektacji do nauki, lecz także nauczy podstawowych nawyków techniczno – dźwiękowych.

Nie ważne czy naukę rozpoczniemy w szkole muzycznej, ognisku muzycznym, na prywatnych lekcjach czy też skorzystamy z osiągnięć techniki i zaczniemy uczyć się sami wykorzystując w tym celu Internet. Jedno jest pewne, żeby osiągnąć pożądany cel, należy skorzystać z najlepszych wzorców.

Naukę gry na tym instrumencie dobrze jest rozpocząć od doboru odpowiednich podręczników i metod z jakich korzystać będziemy w trakcie nauki gry na tym instrumencie. Da to szansę na poznanie przez ucznia własnych reakcji i umiejętności w czasie pobierania nauki gry.

Dobór metod i sposobów powinien przebiegać w harmonii z osobowością i umiejętnościami ucznia. Nauka gry na fortepianie w takich wypadkach staje się przebiegać zgodnie z rozwojem psycho – ruchowym, dając szansę na prawidłowe ukierunkowanie poczynań ucznia. Na usystematyzowaniu wprowadzania kolejnych etapów i zagadnień, pozwalając rozbudzić wrażliwość muzyczną, łatwiejsze osiągnięcie coraz to większych umiejętności gry jak i  wiedzy z zakresu tej dziedziny.

Można spotkać opinię, że nie zawsze naukę gry powinno zacząć się od nauki nut, i pracy nad koordynacją ruchową obu rąk. Jednak wielu pedagogów właśnie w taki sposób rozpoczyna lekcję gry na tym instrumencie. Pozwala to poznać układ nut na pięciolinii i jej odzwierciedlenie na klawiaturze fortepianu.
Praca nad koordynacją obu rąk podczas gry pozwoli poprzez ćwiczenia osiągnąć pożądany efekt. Polega ona na  grze  raz jedną ręką a raz drugą, a następnie obiema na przemian.

Ważną zasadą podczas nauki gry na instrumencie jest to, że to nie motywacja ani zdolności ucznia, lecz fachowa pomoc nauczyciela pozwoli na prawidłową naukę gry na tym instrumencie.

Fotografie:
nauka
edukacja
kształcenie
muzyka
szkoła
Dodany przez Krystian Olczyk | 2015/01/06

Wiadomości o podobnej tematyce

rss icon Glapiński: na przyszłym roku wzrost gospodarki niższy niż na obecnym, lecz przyzwoity

W przyszłym roku wzrost gospodarki będzie niższy niż na obecnym, lecz przyzwoity, blisko naturalnej stopy wzrostu między 3,5-4 proc. - mówił na środę na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP prezes NBP Adam Glapiński.

rss icon Chcemy kupować coraz więcej mieszkań, nawet bez rządowego programu

W półroczu 2017 r. banki udzieliły 108 tys. kredytów mieszkaniowych, tj. o 5,7 proc. więcej niż na 2016 r. Dobre wyniki wiązano na ogół z programem MdM. a może jednak słusznie?

rss icon Wielka Brytania namawia palaczy do przejścia na e-papierosy

W przyszłym miesiącu na brytyjskiej telewizji widzowie zobaczą kampanię przekonującą palaczy do rzucenia palenia używając papierosów elektronicznych. Autorem spotów był rządowa agencja do spraw zdrowia publicznego.

Zobacz także:

Copyright ©2017. rev. 4.0. [ ]

sierpień 2017 lipiec 2017 grudzień 2016 wrzesień 2016 lipiec 2016 grudzień 2015 październik 2015 styczeń 2015 grudzień 2014 sierpień 2014 maj 2014 marzec 2014 listopad 2013 październik 2013 kwiecień 2013 grudzień 2012 sierpień 2012